Hakusi tuotti 7 tulosta
Tyhjennä
Johtamisen YAMK-opinnot olivat juuri sitä, mitä restonomiksi valmistunut Tanja kaipasi työnsä tueksi
Tanja tiesi sen jo nuorena – hän halusi isona restonomiksi! Elämällä oli kuitenkin hänen osalleen eri suunnitelmia, ja restonomin AMK- ja YAMK-tutkinto tulivatkin ajankohtaiseksi vasta, kun Tanjalla oli jo pitkä ura takanaan ravitsemisalan saralla.
Vuonna 2022 Sara Joliet teki rohkean päätöksen muuttaa Luxemburgista Jyväskylään tavoitteenaan rakentaa ura kansainvälisellä urheilualalla ja päästä osaksi SM-liigan maailmaa.
Ville Pulkkinen valmistui tieto- ja viestintätekniikan insinööriksi Jamkista vuonna 2019. Nykyisin hän toimii yrittäjänä tietoturvapalveluita tuottavassa yrityksessä Braveson Oy ja opiskelee ylempää ammattikorkeakoulututkintoa teknologiaosaamisen johtamisen puolella.
Jyväskyläläinen Nea Kemppainen on viittä vaille valmis fysioterapeutti. Kiinnostus kehon ja mielen toimintaan houkutti Nean Jamkiin opiskelemaan alaa, joka tarjoaa lukuisia mahdollisuuksia vaikuttaa ihmisten kokonaisvaltaiseen hyvinvointiin.
Jamkin alumnin Tiia Mannisen liiketalouden opinnot veivät Jyväskylän kautta Reykjavikiin, Harvardiin ja Ugandaan. Nykyään hän toimii konsulttina ja kannustaa hyödyntämään opintojen tarjoamat mahdollisuudet yrittäjyyteen ja kansainvälistymiseen.
Lasten parissa pitkän työuran tehnyt Jaana Isojärvi valmistuu pian varhaiskasvatuksen sosionomiksi Jamkista. Väyläopintojen kautta avautunut opiskelupaikka oli hänelle unelman täyttymys.
Uusien palvelutuotteiden kehittäminen alkaa huolellisella markkinatutkimuksella. Tässä artikkelissa tutustutaan alumnivetoiseen Voimala Wellnesiin ja sen tuotekehitysprojektiin, jota tuettiin Turbiinimikrorahoituksella.