uutinen 7.3.2025

Vahvaa vuoropuhelua yritysten kanssa Yrityskummit -yhteistyöllä

Teksti
Saija Luontama
Kuva
Johanna Teräväinen

Jyväskylän ammattikorkeakoulun liiketoimintayksikkö ja Yrityskummit aloittavat yhteistyön, jonka tavoitteena on yritysten tutkimus-, kehittämis- ja innovaatiotoiminnan edistäminen sekä projektisuunnittelun tarvelähtöisyyden vahvistaminen. Yhteistyöllä tuetaan yritysten ja alueiden kasvua, kilpailukykyä ja kannattavuutta sekä isossa kuvassa koko yhteiskunnan kestävää kasvua. Yrityskummien & Jamkin liiketoimintayksikön yhteistyö käynnistyi yhteisillä keskusteluilla helmikuussa.

Yrityskummit ja Jamk ryhmäkuva

Yrityskummit on kokeneista yrittäjistä, yritysjohtajista ja liike-elämän asiantuntijoista koostuva valtakunnallinen henkilöverkosto. Yrittäjälle yrityskummi tarjoaa tukea yrityksen ja sen ympäristön tarjoamien mahdollisuuksien hahmottamisessa. Yrityskummi tarjoaa yrittäjän käyttöön kokemuksensa ja asiantuntemuksensa.

Jyväskylän ammattikorkeakoulun liiketoimintayksikön ja Yrityskummien yhteistyötä juhlistettiin aloitustilaisuudella Jamkin tiloissa helmikuussa. Liiketoimintayksikön tutkimus- ja kehittämispäällikkö Mirva Leppälä kertoi yhteistyön lähtökohdista: ”Etsimme aktiivisesti tapoja luoda hedelmällistä vuorovaikutusta yritysmaailman kanssa, ja sitä kautta pystymme aidosti edistää muun muassa tarvelähtöisempää projektisuunnittelua. Ajattelemme tietenkin, että projektien tulee palvella mahdollisimman hyvin yritys- ja työelämän aitoja tarpeita ja tällä yhteistyöllä pääsemme tutkimus- ja kehittämistyömme vaikuttavuudessa toivottavasti aivan uudelle tasolle!”

Iltaan osallistui edustajia Jamkilta, Gradialta, Keski-Suomen Yrittäjät ry:stä ja Keski-Suomen Yrityskummit ry:stä. Pääosassa olivat Yrityskummit, joita tapahtumaan saapui parinkymmenen henkilön verran. Keskusteluissa sukelsimme tutustumisen lisäksi syvälle ajankohtaisiin aiheisiin, kuten Yrityskummien havaintoihin yritysmaailman tarpeista ja haasteista sekä Keski-Suomessa, että laajemmin suomalaisessa yhteiskunnassa. Keskiöön nousivat osaamisen kehittämisen, yhteistyön ja innovaatiotoiminnan sekä rahoituksen tarpeet. Jamkia erityisesti kiinnostava oli kuulla yritysten näkemyksiä osaamisen kehittämiseen yritysten innovaatio- ja tuotekehitykseen liittyen, joka onkin todettu olevan olennainen tekijä Suomen kilpailukyvyn edistämisessä.  

Tälläkin hetkellä innovaatiotoimintaan liittyvissä projekteissamme on havaittu tarpeita löytää nopeita keinoja edistää osaamista innovaatioiden tuomisesta prototyypeiksi ja sitä kautta myöhemmin myös oikeiksi tuotteiksi ja palveluiksi. Meneillään olevia tuotekehitysosaamiseen keskittyviä projekteja ovat esimerkiksi “Tuotekehityksellä meille ja maailmalle” elintarvikealan yrittäjille ja “ProtoKS” teollisuuden, ICT- ja palvelualan yrityksille. 

Yrityskummien Veli-Pekka Päivänen kiitteli Jamkia hyvästä tilaisuudesta: ”Koimme, että keskustelimme nimenomaan oikeista asioista, tulimme hyvin kuulluiksi ja kokonaisuutena tilaisuus oli erittäin antoisa.” Samansuuntaista oli palaute, jota Yrityskummit keräsi omalta väeltään.

Tästä on hyvä jatkaa!