uutinen 10.2.2025

GamePit by Jamk ja Jyväskylän yliopisto etsivät osallistujia digipelaajien suorituskykytutkimukseen

Pelaatko Counter Strike 2- tai Valorant -peliä? Oletko kiinnostunut pelinsisäiseen suorituskykyysi vaikuttavista tekijöistä ja niiden kehittämisestä?

Pelaaja pelaamassa tietokonepeliä

Jyväskylän ammattikorkeakoulu ja Jyväskylän yliopisto hakevat osallistujia mukaan tutkimukseen, jossa vertaillaan erilaisten fyysisten lämmittelymuotojen vaikutuksia pelinsisäiseen tähtäämissuorituskykyyn.

Tutkimuksessa tarkastellaan erilaisten lämmittelymuotojen vaikutuksia first-person shooter (FPS) -pelien tähtäämissuorituskykyyn. Osallistumalla tutkimukseen pääset suorittamaan lyhyen fyysisen lämmittelyn ja testaamaan tähtäämissuorituskykyäsi GamePit Pron hulppeissa tiloissa Rajakadun pääkampuksella! Tutkimuksessa suoritetaan kuusi noin tunnin mittaista mittauskertaa. Kyseessä on non-invasiivinen tutkimus ja tutkimuksen arvioitu kokonaiskesto on kolmesta neljään viikkoa.

Mikäli kiinnostuit, ilmoittaudu mukaan ja auta tutkimusryhmää selvittämään e-urheilun suorituskykyyn vaikuttavia tekijöitä. Ilmoittaudu tästä (lomake englanniksi).

Lisätietoja

Perttu Leppä

Tutkija, Researcher
Matkailu ja palvelut, Tourism and Service Business
Liiketoiminta, School of Business
+358504098338