Aiheeseen liittyvää

Merkittävä EU-tutkimushanke yhdistää tekoälyn terveyden edistämiseen
Jyväskylän ammattikorkeakoulun Likes on mukana Euroopan unionin Horisontti Eurooppa -ohjelman SmartCHANGE-tutkimushankkeessa, jossa hyödynnetään tekoälyä pitkäaikaisen terveystiedon seurannassa.

Ääneseudun nuorten sporttiprojekti
Projektin tavoitteena on lisätä lasten ja nuorten liikkumista ja fyysistä aktiivisuutta sekä liikunnallista elämäntapaa. Tavoitteena on myös vahvistaa lasten ja nuorten kiinnostusta ja mahdollisuuksia lisätä arjessa tapahtuvaa omaehtoista liikkumista sekä ohjattua ryhmässä tapahtuvaa liikkumista ja harrastamista.

Liikkuminen osana perhekeskustoimintaa – hyvää perheille ja työntekijöille
Eri puolilla Suomea toimivat perhekeskukset tukevat perheiden hyvinvointia monin tavoin. Ennaltaehkäiseviä ja korjaavia tukitoimia tarjotaan sekä lapsille että vanhemmille. Likes ja Keski-Suomen Liikunta ry ovat jo vuosia esitelleet liikuntaa, liikkumista, arkista aktiivisuutta, toiminnallisuutta ja luontoympäristöjen hyödyntämistä varteenotettaviksi keinoiksi perheitä kohdatessa. Aktiiviset työskentelytavat tukevat myös työntekijöiden työkykyä ja hyvinvointia. (14.9.2021)