Projekti
Datatalouden Uudet Mahdollisuudet
Rahoitusohjelma
Lyhenne
Projektityyppi
Vahvuusala
Toteutusaika
1.3.2025 - 28.2.2027
Rahoitusohjelma
Euroopan sosiaalirahasto plus (ESR+) 2021-2027
YK:n kestävän kehityksen tavoitteet




Projektin kuvaus
Datatalous – uutta liiketoimintaa ja kilpailukykyä pk-yrityksille
Datatalous on yksi EU:n nopeimmin kasvavista toimialoista, mutta monilta yrityksiltä puuttuu tarvittava osaaminen sen hyödyntämiseen. Jyväskylän ammattikorkeakoulun koordinoima hanke tukee keskisuomalaisten pk-yritysten avainhenkilöitä kehittämään datatalousosaamistaan ja hyödyntämään dataa liiketoiminnan kasvun ja uudistumisen tueksi.
Hankkeen tavoitteena on lisätä yritysten valmiuksia hyödyntää dataa uusien palvelumallien ja ansaintalogiikoiden luomisessa. Keskeisiä teemoja ovat Peppol-tilaussanomien käyttöönotto, datan hyödyntäminen prosessijohtamisessa sekä liiketoiminnan ennakointi ja raportointi.
Toimenpiteisiin kuuluu esimerkiksi:
- Koulutus ja oppimisympäristöjen rakentaminen – 'Train the trainers' -malli Peppol-kouluttajille, digitaaliset osaamismerkit ja oppimisalusta.
- Datatalouden ymmärryksen vahvistaminen – koulutuskokonaisuudet ja käytännön työkalut yrityksille.
- Yrityskohtaiset kehityspolut – tilannekartoitukset, vertaisoppimisryhmät ja konkreettiset kehitystoimet.
Hanke toteutetaan 1.3.2025–28.3.2027 yhteistyössä TIEKE Tietoyhteiskunnan kehittämiskeskus ry:n kanssa. Tuloksena yritykset saavat käyttöönsä uusia menetelmiä ja työkaluja, jotka tukevat innovaatioita, kilpailukykyä ja tuottavuutta.
Lisätietoja:

Sari Minkkinen
Projektipäällikkö, Project Manager
LIKE TKI, School of business
Liiketoiminta, School of Business
+358469200304

Erica Svärd
Lehtori, Senior Lecturer
Liiketalous, Business Administration
Liiketoiminta, School of Business
+358504390821