Projekti

KasvuKS – Uudistuvaa liiketoimintaa opiskelijayhteistyöllä

KasvuKS - Uudistuvaa liiketoimintaa opiskelijayhteistyöllä -hanke on osa kolmen rinnakkaishankkeen kokonaisuutta, jolla vaikutetaan liiketoiminnan uudistamiseen ja tutkimus-, kehitys- ja innovaatiotoiminnan (TKI) mahdollisuuksien parantamiseen Keski-Suomessa. Rinnakkaishankkeita toteuttavat Keski-Suomen Yrittäjät ja Jyväskylän Koulutuskuntayhtymä Gradia.

Rahoitusohjelma

Lyhenne
KasvuKS
Projektityyppi
Kehittämisprojekti
Vahvuusala
Uudistuva oppiminen
Toteutusaika
1.1.2025 - 31.8.2026
Rahoitusohjelma
Oikeudenmukainen siirtymä (JTF)
YK:n kestävän kehityksen tavoitteet
Projektin kuvaus
KasvuKS - Uudistuvaa liiketoimintaa opiskelijayhteistyöllä -hanke on osa kolmen rinnakkaishankkeen kokonaisuutta, jolla vaikutetaan liiketoiminnan uudistamiseen ja tutkimus-, kehitys- ja innovaatiotoiminnan (TKI) mahdollisuuksien parantamiseen Keski-Suomessa. Rinnakkaishankkeita toteuttavat Keski-Suomen Yrittäjät ja Jyväskylän Koulutuskuntayhtymä Gradia. Hankkeissa muutetaan pk-yritysten toimintaympäristöä suotuisammaksi TKI-toiminnan tekemiseen ja liiketoiminnan uudistamiseen eri tavoin.

Jyväskylän ammattikorkeakoulun (Jamk) rinnakkaishankkeen tarkoituksena on saada yhä useammat alueen pk-yritykset hyödyntämään Jamkin maksutonta opiskelijayhteistyötä innovaatioalustana, eli paikkana, jossa saa tukea omaan liiketoimintansa uudistamiseen, ja löytämään sitä kautta korkeakoulusta yrityksen kehittämistä pidempiaikaisesti tukeva kumppani. Muut rinnakkaishankkeet tukevat tavoitetta keskittymällä palveluverkoston yhteistyön tiivistämiseen, palvelujen ymmärrettävämmäksi tekemiseen uudistumista kaipaaville yrityksille, palveluohjauksen kehittämiseen sekä tuottamalla tietoa alueen pk-yrityksissä tehtävästä TKI-toiminnasta.

Hankkeen onnistuminen perustuu vahvaan yhteistyöhön yritysten, oppilaitosten ja palveluverkoston välillä. Yhteistyössä kehitetään toimintamalleja, jotka laajentavat liiketoiminnan uudistumista tukevien palvelujen käyttäjien joukkoa, vahvistavat yritysten ja oppilaitosten pitkäaikaista yhteistyötä sekä tehostavat innovaatioiden ja liiketoiminnan kasvua Keski-Suomessa.

Projektin tulokset

Hankkeen konkreettisena tuloksena vähintään 25 keskisuomalaista yritystä hyödyntää opiskelijayhteistyön innovaatioalustaa oman liiketoimintansa uudistamiseen. Näin he saavat toimeksiannosta riippuen innovatiivisia konsepteja esimerkiksi kestävämpään liiketoimintaan, uudistuvan energian ratkaisuihin, palvelujen kehittämiseen tai täysin uuteen liiketoimintaan. Mikäli yritykset näkevät mielekkäänä muokata yhteisiä toimeksiantoja, tuloksena on myös uutta tai vahvistuvaa yhteistyötä yritysten välillä. Hankkeessa tehostettavalla oppilaitosyhteistyöllä haetaan pitkäaikaisempaa tukea yrityksen kehittämispyrkimyksiin. Tähän on asetettu tavoitteeksi se, että 12 yrityksen kanssa tehdään hankkeen aikana suunnitelma seuraavasta opiskelijatoimeksiannosta tai sitoumus muunlaiseen oppilaitosyhteistyöhön, joka vie yrityksen kehittämispyrkimyksiä eteenpäin.

Rinnakkaishankkeiden toteuttajat

KasvuKS -hanke sisältää kolmen eri toimijan rinnakkaishankkeet: Jamk, Keski-Suomen Yrittäjät ja Gradia.

Projektipäällikkö

Jyrki Vihriälä

Projektipäällikkö, Project Manager
LIKE TKI, School of business
Liiketoiminta, School of Business
+358505646644